روش های حفاری

روشهای حفاری

به دلیل تنوع در طبیعت و خصوصیات سنگ، عمق چال، قطر چال و سایر مشخصات در یک پروژه ی حفاری به طور کلی از سه مکانیسم و سیستم حفاری استفاده می گردد:

حفاری چرخشی (Rotary)

از سیستم روتاری به طور عمومی برای حفاری با قطرهای مختلف و عمیق استفاده می گردد. برای حفاری در سایزهای بالا مانند چاه های آب و نفت یا در سایر سایزها مانند پروژه های تحقیقاتی و عمرانـی و نیز جهـت حفاری چالــه های انفجــاری در زمینـهای نرم تا متوسط بهتریــن روش پیشنهادی حفاری چرخشی می باشد.
در این سیستم چرخش و نفوذ سرمته و رادها توسط یک نیروی هیدرولیک قوی در بیرون چال تامین می گردد. همچنین برای خروج خرده ها (cutting) و خنک کردن سرمته با توجه به شرایط مختلف از فشار هوا، آب، فوم و گل حفاری استفاده می گردد.

Image

حفاری چکش بالا (Top Hammer)

در حفاری چکش بالا سیستم ضربه زن (چکش) که به صورت هیدرولیک یا پنوماتیک عمل ضربه و دوران را تامین می نماید در بالای چال قرار گرفته و سرمته و رادها پس از آن و در پایین آن وارد چال می شود. در این روش وجود رادها بین ضربه زن (چکش) و سرمته باعث اتلاف انرژی در حین حفاری گردیده و با افزایش عمق، علاوه بر کاهش سرعت حفاری امکان انحراف چال و همچنین خطر گیر افتادن سرمته و رادها در چال وجود دارد. همچنین سیستم چکش بالا به دلیل مسائل ذکر شده در حفاری های قطر بالا دارای محدودیت می باشد.
با این سیستم چکش بالا به دلیل سرعت نفوذ مناسب به عنوان یکی از سیستم های پر طرفدار در حفاری های با قطر پایین مطرح می باشد.

Image

حفاری درون چاهی (Down The Hole)

در سیستم حفاری درون چاهی (یا به اختصار DTH) ضربه زن (چکش) که با سیستم هوا به صورت پنوماتیک کار می کند در پایین ترین نقطه ی رشته ی حفاری و بلافاصله پس از رادها و قبل از سرمته قرار می گیردو این موضوع باعث عدم اتلاف انرژی در حین حفاری شده و در نتیجه می توان تا هر عمقی را بدون انحراف حفاری نمود.
در سیستم D.T.H میتوان با قطرهای مختلف ("3 تا "36) و در جاهائی که سیستم چکش بالا دارای محدودیت عملکرد می باشد و همچنین در زمینهای دارای خلل و فرج حفاری نمود . برخی دیگر از مزایای این روش حفاری عبارتند از انحراف کمتر نسبت به سیستم چکش بالا و نیاز کمتر به فشار پشت چکش و سرعت چرخش نسبت به سیستم چرخشی و قابلیت بالاتر تمیز کردن داخل چال از خرده ها نسبت به سایر روش ها.

Image

نمایشگاه

تهران، میدان توحید، خیابان توحید، خیابان نیایش شرقی، پلاک 21
شرکت مهندسی دقیق صنعت

کارخانه

جاده کرج، قزوین، بعد از پلیس راه، شهرک طاووسیه، بلوار طاووسیه، نبش خیابان ٥٤

تلفن

+98 21 66424100 (10خط)
+98 21 66902351-4

ما را دنبال کنید

info@daghighsanat.com
شرکت مهندسی دقیق صنعت 2016 | اطلاعات محفوظ می باشد